narożnik

Niemowlę w domu

Pojawienie się dziecka jest dużą zmianą w życiu rodziny. Domownicy skupiają całą swoją energię
właśnie na niemowlęciu. Obecny w rodzinie pies lub kot przyzwyczajony do stałego rytmu dnia nagle styka się z nową rzeczywistością. Nowe zapachy, nieznane i głośne dźwięki, mniejsza uwaga ze strony ukochanego właściciela…

ikona zegara
5 minut czytania

Taka sytuacja i zmiany z nią związane mogą stać się źródłem stresu i zburzyć stabilizację zwierzaka.

Warto dołożyć starań, aby Twój pies czy kot nie poczuł, że nagle pogorszył się jego byt. 
Przygotowanie pupila na pojawienie się nowego domownika to wypracowanie równowagi, dzięki której wspólnie będziecie czerpać radość z powiększonej rodziny.

PRZED PORODEM

ikona człowieka w relacji z psem

Szkolenie

Jeśli jesteś posiadaczem psa, to w sytuacjach kiedy będziesz zajmować się dzieckiem niezwykle pomocne będą umiejętności w byciu spokojnym i wykonywaniu podstawowych poleceń np. siad, zostań, nie rusz, na miejsce. Ułatwi to znacznie sprawowanie kontroli nad zwierzęciem, a psu umożliwi spełnienie Twoich oczekiwań, zwiększając jego poczucie bezpieczeństwa. Jeśli nie radzisz sobie ze szkoleniem skorzystaj z podręcznika, filmów instruktażowych lub poproś o pomoc specjalistę.

ikona zegara

Rytm dnia

Obowiązki przy dziecku nie zawsze pozwalają na utrzymanie znajomej dla zwierzęcia przewidywalności i rutyny. Po narodzinach cała uwaga skupi się na niemowlaku, dlatego na 1-2 miesiące przed pojawianiem się maleństwa, postaraj się wyważyć ilość czasu i uwagi jaką możesz poświęcić zwierzakowi. Przemyśl pory i czas spacerów - powinny być możliwie spójne z harmonogramem opieki nad dzieckiem. W pewnych sytuacjach pomoc znajomych osób w wyprowadzaniu psa jest nieoceniona.

Jeśli pies otrzymywał posiłki regularnie, o stałych godzinach postaraj się wprowadzić nieco ruchomy czas karmienia. Zacznij przyzwyczajać psa do sytuacji, w których będzie musiał się zająć sobą sam oferując gryzaki i interaktywne zabawki.

Ikona psa i kota w oknie

Przyzwyczajenie i nowe zasady

Jeśli podejmiesz decyzję, że pokój dziecka będzie niedostępny dla zwierzaka daj mu możliwość oswojenia się z tą sytuacją. W celu odgrodzenia przestrzeni można zamontować w drzwiach specjalne bariery ochronne.
Ważne! W takich okolicznościach należy szczególnie zadbać o to by psiak, czy kot miał wygodne miejsce do odpoczynku, swoją „bezpieczną przystań”.

Jeśli masz kota pozwól mu ocierać się pyszczkiem o przedmioty takie jak łóżeczko, wózek, dzięki temu kot zaznajamia się nimi.

Jeśli Twój pupil nie miał wcześniej kontaktu z dziećmi to warto o to zadbać. Zastanów się czy możesz zaaranżować spotkanie ze znajomymi, którzy mają dzieci lub chodzić na spacery w pobliżu placów zabaw. Da to możliwość zaznajomienia się z nowymi dźwiękami, zapachami czy też zachowaniem dzieci, które bywają głośne, ruchliwe – strefa ich ruchów znajduje się często na wysokości głowy psa. Innym sposobem jest odtwarzanie nagrań z płaczem na kilka tygodni przed pojawieniem się dziecka. Zwierzę uczy się być spokojnym przy rosnącym poziomie hałasu. Ważne, aby odgłos płaczu nie wywołał reakcji strachu.

ikona tabletki

Stosowanie środków uspokajających

W przypadku gdy, Twój pies lub kot źle znosi zmiany w otoczeniu, reaguje nadmierną bojaźliwością warto sięgnąć po preparaty łagodzące przejawy niepokoju, zmniejszające strach u psów i kotów. W tym celu skontaktuj się z lekarzem weterynarii, który pomoże dobrać odpowiedni środek.

PO PORODZIE

ikona niemowlę

Pierwszy kontakt

Przed powrotem ze szpitala Zanim noworodek pojawi się w domu wskazane jest zapoznanie psa lub kota z jego zapachem. W tym celu należy dać obwąchać zwierzakowi element garderoby maluszka. Dodatkowo pogłaskaj, pochwal zwierzaka za dobre zachowanie i nagrodź pysznym smakołykiem. Celem jest wzbudzenie pozytywnego skojarzenia! Po powrocie ze szpitala

Długa nieobecność domownika – Mamy, może wywoływać tęsknotę. Dlatego, poświęć mu uwagę i po powrocie do domu najpierw przywitaj się, poczekaj aż zwierzę uspokoi się. Wtedy można przejść do kolejnego etapu i zapoznać pupila z maluchem. Pozwól zwierzęciu obwąchać je zachowując ostrożność.

ikona serce

Pozytywne skojarzenia

Powiązanie pojawienia się dziecka z ulubionymi smakołykami lub zabawą sprawi, że zwierzę będzie postrzegać niemowlę jako zapowiedź czegoś miłego. Zbuduje to więź z nowym domownikiem. Pozwól zwierzakowi uczestniczyć w czynnościach jak karmienie, przewijanie dziecka jednocześnie zapewniając przyjemne zajęcie np. jadalne gryzaki, czy też karmienie z użyciem zabawek typu Kong.

ikona stop

Bezpieczeństwo

Pod żadnym pozorem nie wolno zostawić pupila sam na sam z niemowlęciem. Zadbaj o to by dystans pomiędzy Tobą a dzieckiem był zawsze mniejszy niż między dzieckiem a pupilem. Ze strony zwierzaka może zdarzyć się nieuważna reakcja jak skok, zadrapanie, dlatego warto być w pobliżu żeby móc szybko zareagować.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo kontaktów zwierzęcia z dzieckiem zadbaj o regularne odrobaczenie.

Wiedz, że zwierzęta również mają swoje potrzeby – zabawa, pieszczoty, czy też ruch. Deficyty w tych obszarach są najczęstszym źródłem problemów z zachowaniem. Przy pojawieniu się dziecka nie zawsze udaje się je wszystkie spełniać. Dlatego pamiętaj, o zapewnieniu przyjemnego zajęcia – podawanie jadalnych gryzaków, czy karmienie z użyciem zabawek typu Kong. Gryzienie i żucie w naturalny sposób poprawiają nastrój.
W przypadku ograniczonych możliwości spacerowania z psem pobaw się z nim w domu (np. aportowanie).